en el

Web Developer / Στατιστικός Προγραμματιστής

LinkedIn – CV

apanos@cc.uoi.gr

Ο Αγάπιος Πάνος είναι στατιστικός προγραμματιστής και επιστημονικός συνεργάτης στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Είναι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος ειδίκευσης στις Θετικές Επιστήμες στην Εκπαίδευση από το ίδιο τμήμα. Εργάζεται ως προγραμματιστής ιστοσελίδων, εφαρμογών και παιχνιδιών τα τελευταία 6 χρόνια και πρόσφατα ξεκίνησε να δραστηριοποιείται στον χώρο του στατιστικού προγραμματισμού αναπτύσσοντας πακέτα σε R. Τέλος είναι ιδρυτής της εταιρίας TheDevelopers, η οποία δραστηριοποιείται στην ανάπτυξη εφαρμογών, ιστοσελίδων και παιχνιδιών από το 2012 χρησιμοποιώντας τεχνολογίες αιχμής.

Έχω ολοκληρώσει το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών Θετικές Επιστήμες στην Εκπαίδευση του Π.Τ.Δ.Ε του Πανεπισημίου Ιωαννίνων. Η μεταπτυχιακή μου διατριβή αφορά την ανάπτυξη ενός εκπαιδευτικού παιχνιδιού (Ο τελευταίος μικρός δεινόσαυρος) με δραστηριότητες φυσικής χρησιμοποιώντας τη μηχανή γραφικών Unity3D. Η πτυχιακή μου εργασία αφορά την ανάπτυξη μιας online πλατφόρμας για την διαχείριση των πρακτικών ασκήσεων των φοιτητών του Π.Τ.Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Έχω εργαστεί ως προγραμματιστής από το 2012 αναπτύσσοντας αρκετές εφαρμογές, ιστοσελίδες και παιχνίδια και ως διαχειριστής πληροφοριακών συστημάτων όπου διαχειρίζομαι 2 servers που τρέχουν centos για 103 πελάτες.  Επίσης έχω διδάξει τα μαθήματα Προγραμματισμός IV (OpenGL με χρήση C++) και Εργαλεία Σχεδιασμού Παιχνιδιών (Unity3D με χρήση C#) στο ΙΕΚ Δέλτα. Τέλος έχω λάβει χρηματοδότηση Ευρωπαϊκού Προγράμματος το 2015 από τον οργανισμό ΕΛ/ΛΑΚ στα πλαίσια των Μονάδων Αριστείας για την ανάπτυξη μιας εφαρμογής ανοικτού κώδικα σε Java που ονομάζεται Sopho και στοχεύει στην καλύτερη οργάνωση φιλανθρωπικών οργανώσεων.

Ερευνητικά Ενδιαφέροντα

Τα ερευνητικά μου ενδιαφέροντα περιλαμβάνουν την ανάπτυξη πακέτων σε R, τη βελτιστοποίηση ποιότητας και απόδοσης του κώδικα σε R και την ανάπτυξη εφαρμογών και παιχνιδιών εκπαιδευτικού χαρακτήρα.

Λέξεις Κλειδιά

• Στατιστικός προγραμματισμός
  • Ανάπτυξη πακέτων R
  • Βελτιστοποίηση κώδικα
  • Ανάπτυξη εκπαιδευτικών παιχνιδιών
  • Ανάπτυξη εκπαιδευτικών εφαρμογών
  • Gavrilakis C., Liarakou G., Kostas A., Panos A. Environmental education for the sustainable development in the repository “Photodentro”. 11th Pan-Hellenic and International Conference “ICT in Education”, October 2018, Thessaloniki, Greece.
  • Panos A, Pappas C, Fikaris I. An online application for the administration of the internships of the students at Primary Education Department. Integration and use of ICT in the educational process conference, October 2015, Thessaloniki, Greece (oral presentation).
  • Kitsiou E., Tatsis K., Panos A. Development of educational game in Unity 3D that includes activities in mathematics in a virtual environment. 1st pan-Hellenic conference for educational material in mathematics and physics. October 2014, Rhodes, Greece (oral presentation)
  • Panos A., Pappas C., Fykaris I. Development of an online application for the management of internships of Primary Education Department students at University of Ioannina. 1st Reimagining Schooling Conference. June 2013, Thessaloniki, Greece.